Klatring / Nyheter / 2026 / Bronse til Kim Rishaug i sesongåpningen
Kim Rishaug klatrer seg til bronse i finalen i herrenes RP1. Foto: Bernt Bjerkan
Kim Rishaug klatrer seg til bronse i finalen i herrenes RP1. Foto: Bernt Bjerkan

Bronse til Kim Rishaug i sesongåpningen

Norges paralandslag er i gang med sesongen, og åpningen kunne knapt vært bedre. Kim Rishaug klatret seg til bronse i RP1 under World Climbing Para Series i Salt Lake City, og satte tonen for et norsk lag med store ambisjoner foran Paralympics i Los Angeles 2028.

World Climbing Para Series er utvilsomt den viktigste internasjonale konkurranseserien for paraklatrere, og Salt Lake City samlet over 190 utøvere fra hele verden. En medalje i åpningskonkurransen er et godt tegn for det norske lagets form og selvtillit inn i sesongen.

Rishaug var godt forberedt og klatret solid gjennom hele konkurransen, fra kvalifisering til finale. Han vet selv at han har mer å gi, og bronsen er et godt utgangspunkt for resten av sesongen.

Isak Ripman ga alt på begge kvalifiseringsrutene i AU2 og endte på 5. plass. Han tar med seg gode erfaringer og områder å jobbe med frem mot neste konkurranse i Innsbruck. Fredrik Bjerkan og Ola Nygård konkurrerte i RP3 og endte henholdsvis på 5. og 8. plass. Det er ingen tvil om at begge er lovende utøvere som klatret med full innsats gjennom hele konkurransen og gjorde god figur i Salt Lake.

Landslagstrener Grant Harrison er fornøyd med lagets innsats og fremhever det gode samholdet i troppen. «Mange positive ting å ta med seg mens vi fortsetter å ta skritt i riktig retning», sier Harrison.

For første gang stilte paralandslaget internasjonalt i konkurransedrakter fra norske Rúngne, som nå er hovedleverandør av bekledning til det norske landslaget i klatring. Utøverne er svært fornøyde med draktene, og samarbeidet markerer et nytt kapittel for lagets profil på den internasjonale scenen.

Fakta

Kim Rishaug 1.jpg

Navn: Kim Rishaug

Klasse: RP1

Meritter 2025:

  • Bronse VM paraklatring
  • 2.- og 3.-plass verdenscup (Innsbruck og Salt Lake City)
  • Gull internasjonalt åpent mesterskap, Italia
  •  

Hva er paraklatring?

Paraklatring er klatring for utøvere med funksjonsnedsettelser. Utøverne konkurrerer i ulike klasser basert på type og grad av funksjonsnedsettelse.

Les mer om paraklatring og vår satsing mot Paralympics 2028

Logo: Rúngne