Klar for kamp – allerede fra flysetet
Norge stilte med firepara utøvere til årets første verdenscup for para. Kim Rishaug (RP1), Dina Eivik (RP2), Isak Ripman (AU2) og Fredrik (RP3) er utøverne Norge sendte denne gangen.
Landslaget reiste i god tid før konkurransen for å akklimatisere seg til tidsforskjellen og etablere rutiner så tidlig som mulig. Med en så lang flytur ble det tydelig at noen av utøverne med lengre ben hadde behov for bedre beinplass. Landslagstrener Grant vil se nærmere på løsninger for dette ved neste langreise. Vel fremme i Salt Lake City leide laget bil og kom seg til et godt tilrettelagt hotell med både treningsrom og basseng. Her kunne utøverne forberede seg i rolige omgivelser.
17.mai-feiring i Salt Lake City
Første dagen i USA, 17. mai, ble markert med en klatreøkt midt på dagen og middag på The Cheesecake Factory. Solid 17. mai feiring altså. Dagen etter ble brukt til å ta sikringstest ved klatresenteret, en prosess som tok tid da mange nasjoner skulle gjennom det samme. Etterpå fikk utøverne tid til litt klatring før restitusjon og hvile.
Fokus og finpuss før det braker løs
Den 19. mai ble det avholdt teknisk møte og lagmøte, før trener Grant måtte begynne planleggingen for konkurransedagen for å gi utøverne mest mulig forutsigbarhet og trygghet på konkurransedagene.
Kampen om finaleplass
Laget dro tidlig om morgenen til klatresenteret klare for å lese rutene, varme opp og gjøre seg klare til å kjempe seg mot toppen. Utøverne må klatre to kvalikruter. Kim toppet første kvalifiseringsrute, og lå godt an. Dina, som startet på en 6. plass etter første rute, la inn et ekstra gir og klatret seg til finaleplass på kvalik 2.Fredrik og Isak leverte solide runder, og Isak kvalifiserte seg til finalen sammen med Dina og Kim.
Isolat, intensitet og imponerende finaler
Finalistene som skulle klatre seg til medalje ble plassert i isolat morgenen etter. Ifølge Grant var forholdene gode, både oppvarmingsområdet og treningsfasilitetene var godt tilrettelagt. I klatrekonkurranser både nasjonalt og internasjonalt må man sitte å vente på sin tur til å klatre i et isolat. Dette er gjerne et treningsområde som er avstengt fra finalerutene. Man har da ikke mulighet til å kommunisere med noen utenfor isolatet. Dette betyr at utøverne må legge fra seg mobil og Bluetooth utstyr før de går inn bak veggen.
Utøverne får på et tidspunkt 6 minutter på å lese ruta før de må inn igjen i isolat for å vente på sin tur. Noen av kvalifiseringsrutene ble vurdert som relativt enkle, noe som førte til mange «topper» og dermed gjorde det vanskelig å skille utøverne. Faren med dette er at finaleruta blir eneste avgjørende rute.
Finalerutene ble derimot omtalt som svært gode, disse var mer progressive, med tydelige crux og utfordringer som virkelig skilte utøverne. Her viste de norske finalistene seg godt frem.
Resultatene kan du lese nedenfor:
- Kim (RP1) – 3. plass
- Dina (RP2) – 3. plass
- Isak (AU2) – 4. plass
- Fredrik (RP3) – 9. plass, dette er hans andre verdenscup
Dette viser at Norge hevder seg sterkt internasjonalt og har flere utrolig gode parautøvere!
Sterk 4. plass for Isak
Vi tok en prat med Isak etter konkurransen for å høre hvordan han følte det gikk. Han forteller at han er litt skuffet over resultatet, selv om en 4. plass i verdenscupen absolutt er sterkt. Da tenker han spesielt på ett flytt han vanligvis føler seg trygg på, som denne gangen ikke satt. Det ble dessverre utslagsgivende i kampen om en medalje.
Likevel opplevde han at kroppen føltes sterk, og at mange av de utfordrende flyttene satt godt. I forkant av konkurransen har Isak slitt med en fingerskade, noe som har begrenset hvor mye mengdeklatring han har kunnet gjennomføre. Dette har preget forberedelsene, men han tar med seg mye positivt videre. Han gleder seg til verdenscupen i Innsbruck. Fingeren begynner å bli mye bedre og holder på med gode forberedelser inn mot neste konkurranse. Han forteller at han tror det kan bli ekstremt tett i toppen i AU2 klassen. Fingeren begynner å bli mye bedre, og holder på med gode forberedelser i Innsbruck. Føler det kan bli ekstremt tett i toppen. Gleder seg veldig til Innsbruck. Reiser ned med stort lag. En opptur – fram mot fremtiden.
Videre fremover
Neste verdenscupkonkurranse er i Innsbruck, hvor hele paralandslaget stiller til start. I tillegg vil tre representanter fra Olympiatoppen være med, sammen med støtteapparatet rundt landslaget.
Mot høsten venter VM i Seoul i september, og det blir spennende å se hvilke utøvere som blir tatt ut – både på paralandslaget og det funksjonsfriske landslaget.
Vi følger spent med!