Nordisk mesterskap 2025 er over – og for et show det ble!
I helgen var det Vestveggen i Bergen som stod i sentrum for nordisk klatreglede, nervepirrende finaler og imponerende prestasjoner. Vertskapet, Bergen Klatreklubb, leverte et arrangement med stålkontroll og tydelig erfaring.
Stødig gjennomføring og kreativ rutebygging
Bergen Klatreklubb har etter flere mesterskap virkelig funnet oppskriften på et sømløst arrangement.
Hoveddommer Ole Morten Olsen ledet konkurransen med stø hånd, med Synne Dagestad som trainee – et viktig steg for Norges Klatreforbund som ønsker å utdanne flere hoveddommere.
Rutene ble skrudd av hovedrutesetter Nikken Daniels, sammen med Pierro Debois, Halvard Håvardsrud og Teodor Kirkebø, mens Nikoline Öhrström hadde ansvaret for paraklatringen. Resultatet? Ruter som både utfordret teknikk, styrke og kreativitet – akkurat slik vi liker det!
En ekstra applaus går også til Nicki (NKF), Trond Kristian (Bergen Klatreklubb) og Gaute Olsen, som sørget for et feilfritt resultatsystem.
Deltakere fra hele Norden
Mesterskapet samlet 197 deltakere fra Norge, Sverige, Danmark, Finland, Island og Estland. Konkurransen var tett, og nivået høyt i alle klasser.
U17 – Fremtiden ser lys ut
I U17-jentefinalen imponerte tre norske talenter stort:
2. plass på Johanne F. Bø, 3. Alma Melås, og en sterk 4. plass til Ingvill Klerirath.
Hos guttene tok Syver Nygaard og Elias Eijndthoven henholdsvis 2. og 3. plass – en kraftprestasjon fra den unge norske garde.
U19 – Jevne dueller
Emmelie Conders sikret sølv i jenteklassen, mens Ola Vekve og Olai Ødegaard tok sølv og bronse i gutteklassen.
Senior – Gull til Norge!
I senior herrer ble finalen en thriller, hvor Per Ravlo Caspersen klatret helt til topps og tok gull, tett fulgt av Leo Boe som endte på 4. plass.
Hos senior damer kunne vi juble ekstra høyt: Sunniva Øvre-Eide tok gull og Anne Ackre sølv – en dobbeltseier for Norge!
Para – Sterke prestasjoner og nye gjennombrudd
I RP3 male tok Sebastian Menze (Bergen Klatreklubb) gull foran klubbkamerat Eirik Gudbransen.
I RP2 male toppet Isak Ripman resultatlisten, mens Kim Rishaug og Benjamin Johansen fulgte på 3. og 4. plass.
I synsklassen klatret Stig Mjelde inn til en solid 2. plass.
I para female stilte alle de kvinnelige deltakerne denne gangen – en milepæl i seg selv.
Tuva Jansson, yngst i klassen, tok sitt aller første gull!
Bak henne fulgte Carina Østebo (sølv), Hanne Vadseth (bronse) og Karine Hestholm, som med sin første konkurranse sikret en imponerende 4. plass.
Det er verdt å merke seg at det fortsatt er for få parautøvere i Norden til å kjøre fullstendige klasser, noe som gjenspeiles i resultatlistene. Likevel viser innsatsen og samholdet i parafeltet en fantastisk utvikling!
Takk for en uforglemmelig helg
Nordisk mesterskap i Bergen ble en suksess fra start til slutt – takket være dyktige arrangører, engasjerte frivillige og ikke minst alle de inspirerende utøverne som ga alt på veggen.
Tusen takk til alle som bidro – vi gleder oss allerede til neste gang!